بیسبال ریشه در بازیهای بومی محلی کشور دارد چاپ
7/8/1392 1:06:18 PM
بیسبال ریشه در بازیهای بومی محلی کشور دارد
بیسبال استان اصفهان در سال 1383 برای اولین بار به همت جواد پرورش و نعمت الله اکبری،رئیس و دبیر وقت این رشته،میزبان مسابقات کشوری بیسبال شد.

به گزارش پایگاه خبری ورزش و جوانان اصفهان، در سال 1383 اصفهان توانست برای دومین سال پیاپی قهرمان ایران شود .
پس از گذشت نزدیک به یک دهه،اصفهان میزبان دور نهایی لیگ بیسبال کشور خواهد بود.
این رقابتها از تاریخ 12 تا 15 آبانماه در ورزشگاه جهان پهلوان تختی با حضور چهار تیم نادری بوشهر،پاور پایپ اصفهان،نماینده استان قم و آذرخش تهران برگزار خواهد شد.
وحید باطنی رئیس کمیته بیسبال در خصوص این رقابتها گفت:این لیگ هر سال با حضور 12 تیم در دو گروه شمال و جنوب برگزار می شود و در هر گروه پس از دو سری مسابقات رفت و برگشت،دو تیم صعود کننده معرفی می شوند و پس از آن چهار تیم صعود کرده دریک سری مسابقه متمرکز و دوره ایی پس از رقابت با یکدیگر،کسب امتیاز می کنند و تیمهای اول تا چهارم کشور مشخص می شوند.
وی ادامه داد:در سالجاری از گروه شمال طی دو دور رفت و برگشت به میزبانی استانهای خراسان رضوی و سمنان در نهایت دو تیم قم و آذرخش تهران به ترتیب به عنوان تیمهای اول و دوم به مرحله نهایی لیگ صعود کردند،از گروه جنوب نیز در مجموع رفت و برگشت به میزبانی استان سمنان دو تیم نادری بوشهر و پاورپایپ اصفهان موفق به حضور در جمع چهار تیم برتر کشور شدند.
باطنی در بیان جایگاه کنونی بیسبال ادامه داد:این رشته در کشورهای آسیایی به شدت پیشرفت کرده به شکلی که ژاپن،چین تایپه و کره جنوبی جزء چهار تیم برتر دنیا در رنکینگ جهانی می باشند و پاکستان،تایلند و افغانستان نیز در رده های۱۳ ، ۲۵ و ۳۹ این رده بندی قرار گرفته اند،ایران نیز با توجه به کسب مقام سوم زیر گروه آسیا که اردیبهشت ماه سال گذشته بدست آمد توانسته به تازگی در رتبه ۴۵ رنکینگ جهانی قرار بگیرد،هرچند از این رشته مهیج حرفی به میان نیست و در رسانه ها نیز کمتر نامی از آن به گوش می رسد اما ۱۲ باشگاه شرکت کننده در لیگ این رشته و رده ۴۵ رنکینگ جهانی خود گویای پیشرفت این رشته در کشور است.
رئیس کمیته بیسبال استان اصفهان گفت:رشته بیسبال ریشه در بازیهای محلی ایران دارد و این رشته با نامهای پله چفته،آبده،گوچو،الک دولک،چلتوپ،گل بي بي شده،زنجير پله،توپ کاج،توپ گل و چوگو در استان های اصفهان،سمنان،بوشهر،چهار محال و بختیاری و هرمزگان بازی می شده است.
وی ادامه داد:کمتر رشته ورزشی را می توان یافت که با این تنوع با اشکال بسیار نزدیک به بیسبال کنونی در کشور بازی شده و به جرات می توان ادعا کرد بیسبال ریشه در بازیهای محلی کشور دارد./انتهای پیام107/

نظرات شما

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

سخن روز
پایگاه خبری ورزش اصفهان / اخبار / آرشیو اخبار / بیسبال ریشه در بازیهای بومی محلی کشور دارد
پیوندها
گزارش تصویری
دوره توانمند سازی رسانه و فضای مجازی 29 مهر
مسابقات دارت کارکنان ادارات استان اصفهان گرامیداشت هفته تربیت بدنی 29 مهر
مراسم عزاداری کارکنان اداره کل ورزش و جوانان استان در دهه دوم محرم 29 مهر
معرفی پیشکسوتان
نظرسنجی
به نظر شما سهم ورزش بانوان استان اصفهان در پوشش رسانه های استان چقدر است؟


آمار بازدید سایت